Rehabilitacja u pacjenta. Fizjoterapeutyczne wizyty domowe

Wizyty domowe są dostępne także w przypadku korzystania z rehabilitacji. Leczenie odbywa się w bezpiecznej i komfortowej dla pacjenta przestrzeni własnego domu lub mieszkania i jest tak samo efektywne jak to, które przeprowadza się w specjalnych placówkach.

Wszystko dzięki temu, że fizjoterapeuta często zabiera ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze przyrządy służące do wykonywania zabiegów. Jakie dokładnie są wskazania do przeprowadzania rehabilitacji domowej?

Główne wskazania do wykonywania rehabilitacji u pacjenta

Przeprowadzanie zabiegów z zakresu fizjoterapii jest rozwiązaniem m.in. dla osób, które mają uszkodzenia centralnego układu nerwowego, rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Parkinsona albo urazy nóg. W takich sytuacjach pacjent ma najczęściej poważne problemy z ruchem, dlatego przejazdy do ośrodków rehabilitacyjnych byłyby sporą niedogodnością. Skierowanie na rehabilitację u pacjenta wystawiają najczęściej lekarze rodzinni albo ortopedzi. Jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w okresie 80 dni w roku.

Metody fizjoterapeutyczne stosowane w trakcie rehabilitacji w domu

Zabiegi, które można wykonywać w domu różnią się w zależności od tego, z jakimi dolegliwościami boryka się pacjent. Mogą to być m.in. procedury z zakresu kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, które realizuję również w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Obejmują one choćby ćwiczenia gimnastyczne mające na celu zlikwidowanie obrzęków utrudniających usuwanie z organizmu toksyn, co pomaga również we wzmocnieniu odporności całego organizmu. W przypadku częstych wizyt domowych po złamaniu kończyn dolnych, rehabilitant pracuje z pacjentem nad poprawą mobilności oraz przywróceniem odpowiedniego zakresu ruchu. Niezbędne są również ćwiczenia mięśni i stawów, które przez długi czas były unieruchomione, a tym samym są bardzo słabe.

Jak widać rehabilitacja u pacjenta to często jedyne rozwiązanie dla wielu osób, które nie mogą o własnych siłach dotrzeć do gabinetu fizjoterapeuty. Jeśli są Państwo zainteresowani takimi zabiegami, zachęcam do kontaktu.

Wróć do bloga