Wizyty domowe są dostępne także w przypadku korzystania z rehabilitacji. Leczenie odbywa się w bezpiecznej i komfortowej dla pacjenta przestrzeni własnego domu lub mieszkania i jest tak samo efektywne jak to, które przeprowadza się w specjalnych placówkach.
Wszystko dzięki temu, że fizjoterapeuta często zabiera ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze przyrządy służące do wykonywania zabiegów. Jakie dokładnie są wskazania do przeprowadzania rehabilitacji domowej?
Przeprowadzanie zabiegów z zakresu fizjoterapii jest rozwiązaniem m.in. dla osób, które mają uszkodzenia centralnego układu nerwowego, rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Parkinsona albo urazy nóg. W takich sytuacjach pacjent ma najczęściej poważne problemy z ruchem, dlatego przejazdy do ośrodków rehabilitacyjnych byłyby sporą niedogodnością. Skierowanie na rehabilitację u pacjenta wystawiają najczęściej lekarze rodzinni albo ortopedzi. Jest ona refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w okresie 80 dni w roku.
Zabiegi, które można wykonywać w domu różnią się w zależności od tego, z jakimi dolegliwościami boryka się pacjent. Mogą to być m.in. procedury z zakresu kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, które realizuję również w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Obejmują one choćby ćwiczenia gimnastyczne mające na celu zlikwidowanie obrzęków utrudniających usuwanie z organizmu toksyn, co pomaga również we wzmocnieniu odporności całego organizmu. W przypadku częstych wizyt domowych po złamaniu kończyn dolnych, rehabilitant pracuje z pacjentem nad poprawą mobilności oraz przywróceniem odpowiedniego zakresu ruchu. Niezbędne są również ćwiczenia mięśni i stawów, które przez długi czas były unieruchomione, a tym samym są bardzo słabe.
Jak widać rehabilitacja u pacjenta to często jedyne rozwiązanie dla wielu osób, które nie mogą o własnych siłach dotrzeć do gabinetu fizjoterapeuty. Jeśli są Państwo zainteresowani takimi zabiegami, zachęcam do kontaktu.
Wróć do bloga